BGO - Młodzi bydgoszczanie znają i szanują prawa człowieka - podsumowanie
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się Debata oksfordzka – Czy Prawa Człowieka są ważne? Z czego wynika łamanie praw człowieka? Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wypowiadali się na temat przestrzegania praw człowieka w Polsce i na świecie.
Na początku roku szkolnego 2022/2023 uczniowie z RSU dokonali wyboru Szkolnego Rzecznika Praw Uczniów.
W ramach BGO uczniowie w październiku udali się na wycieczkę do Starego Fordonu – miejsca gdzie przed II wojna światową żyli obok siebie Polacy, Niemcy i Żydzi. Szukali miejsc będącymi symbolem zgody i wzajemnego szacunku dla drugiego człowieka w międzywojennym okresie. Odwiedzili miejsca, gdzie żyło społeczeństwo wielokulturowe.
Młodzież poznała również mroczne tajemnice okresu II wojny światowej. Zwiedziliśmy architektonicznych świadków tamtych trudnych czasów: kościół rzymsko-katolicki p.w. św. Mikołaja (ze śladami po kulach z 2 X 1939 roku), dawny kościół ewangelicki p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty (obecnie kościół rzymsko-katolicki) oraz fordońską synagogę.
W szkole odbyły się również warsztaty „Gdzie szukać pomocy – ważne osoby i instytucje”. Uczniowie wyszukiwali osoby i instytucje, które gwarantują prawa dzieciom.
Uroczystość podsumowania BGO połączona z wręczeniem nagród laureatom konkursów miała miejsce dzień przed w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka obchodzimy Dzień Praw Człowieka - święta ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jest to dzień poświęcony orędownikom praw człowieka na całym świecie, którzy dążą do zapewnienia ochrony własnych praw oraz praw innych. Wielu z nich jest prześladowanych, pozbawionych pracy czy niesłusznie uwięzionych.
red.: HJ