"Solidarność. Podaj dalej!"

Opublikowano: 2018-11-29 20:13, Numer artykułu: 7816

W dniach 26 - 27 lisstopada 2018 roku trzy nauczycielki z naszej szkoły wzięły udział w szkoleniu w projekcie partneskim "Solidarność. Podaj dalej!"

"Jest to program europejski, który powstał 20 lat temu we Francji, a w roku 2018 nabrał ogólnoeuropejskiego wymiaru dzięki pracy czterech organizacji i wsparciu europejskiego programu Erasmus+. Akcja "Solidarność. Podaj dalej!" opiera się na prostym pomyśle: jest jak wysłanie listu w butelce."

  

"Program Solidarność. Podaj dalej! to projekt realizowany od 2016 roku równolegle we Francji, Chorwacji, Hiszpanii i Polsce. Opiera się na prostym pomyśle przypominającym ideę „wiadomości w butelce”.  Co roku, 21 marca, podczas Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem młodzi ludzie wysyłają kartki pocztowe z  przekazem solidarności do losowo wybranych nieznajomych i liczą na ich odpowiedź.

Każda kartka niesie podwójny przekaz: z jednej strony poprzez same zdjęcia, wybrane we współpracy z wybitnymi fotografami ze wszystkich krajów programu, a z drugiej dzięki osobistej wiadomości napisanej przez dzieci.

Solidarność. Podaj dalej! daje młodym ludziom impuls do refleksji na temat różnorodności i różnych form dyskryminacji, uczyć analizowania obrazów, budzi ciekawość i zainteresowanie innymi, rozwija krytyczne myślenie i wyobraźnię. Uczy wypowiadać się otwarcie i dzielić się przemyśleniami, analizować własne uprzedzenia i stawiać im czoło."

 

Na zajęciach z plastyki, informatyki i godzinach wychowawczych Panie będą wraz z uczniami analizować i interpretować współczesne fotografie, odkrywać różnorodne znaczenia, które za nimi stoją oraz dyskutować na tematy związane z dyskryminacją, migracją, ubóstwem, rosnąca nietolerancją i różnymi formami wykluczenia.   Następnie uczą się wyrażać myśli i formułować tekst, biorąc udział w warsztatach pisarskich.

 

"Program opiera się na francuskiej akcji Jouons la Carte de la Fraternité prowadzonej przez La Ligue d’Enseignement od 2002 roku. Od tego czasu prowadzony jest we Francji nieustająco, z rosnącą popularnością, jako edukacyjna odpowiedź na rosnące negatywne trendy społeczne..

Od 2016 roku dzięki finansowaniu ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus +zyskał europejski wymiar. La Ligue d’Enseignement jest jego liderem, a partnerami Fundacja Szkoła z Klasą (Polska), Fundación Cives (Hiszpania) i Centar Za Mirovne Studije (Chorwacja)."