BGO - MOJE MIASTO BYDGOSZCZ

Opublikowano: 2023-05-15 13:43, Numer artykułu: 64728

Przebieg zajęć:

1. Bydgoszcz – zapoznanie/ przypomnienie dzieciom nazwy naszego miasta. Dzielenie na sylaby, głoski. Liczenie ilości sylab, głosek.

2. Flaga, herb, hejnał naszego miasta – objaśnienie terminów i zapoznanie dzieci z symbolami miasta.(załącznik)

• Zaprezentowanie dzieciom symboli miasta

• Słuchanie Hejnału Bydgoszczy https://www.youtube.com/watch?v=JaVO-SDPl38

• Oglądanie filmu edukacyjnego ,,Bydgoszcz- atrakcje znane i nieznane” https://www.youtube.com/watch?v=My3waQHzpD8

 

FLAGA: Dwie pierwsze kolory nawiązują do naszej narodowej flagi, a niebieski pas przywodzi na myśl rzekę Brdę,dzięki której Bydgoszcz powstała i rozwijała się przez wieki. NAZWA: Prawdopodobnie nazwa Bydgoszcz pochodzi od słów Być Gość, co oznacza bardzo gościnne miasto, dlatego zostało to pokazane w naszym herbie.

HERB: W herbie widnieje czerwony mur miejski z blankami i trzema basztami zwieńczonymi niebieskimi dachami i złotymi gałkami. Mówi się, iż symbolizują one 3 dawne bramy do miasta: Poznańską, Kujawską i Gdańską. Środkowa baszta jest większa i wyższa od pozostałych. Ozdabia ją wiatrowskaz skierowano w prawą stronę. Ważnym elementem jest brama ze złotą broną. Jej prawa strona szeroko otwarta zaprasza turystów do odwiedzin.

HEJNAŁ: Pomysł kompozycji hejnału bydgoskiego powstał w 1945 r. z inicjatywy prezydenta Bydgoszczy Józefa Twardzickiego przy okazji uroczystych obchodów 600-lecia lokacji Bydgoszczy i związanej z tym krajowej wystawy gospodarczej. Hejnał miał być napisany na trąbkę i oparty na melodiach regionalnych. Ostatecznie w marcu 1946 r. spośród 29 zgłoszonych melodii wybrano kompozycję prof. Konrada Pałubickiego napisaną na motywach kaszubskiego wiwatu. Jako miejsce odgrywania hejnału zaproponowano wieżę kościoła Klarysek, dlatego że: „…kościół jest zabytkiem, znajduje się w centrum miasta i zapewnia dalekonośność echa i ma zegar potrzebny w tym przypadku…


Pliki do pobrania: