BYDGOSKI GRANT EKOLOGICZNY

Opublikowano: 2023-09-19 09:19, Numer artykułu: 71772

Cel ogólny: Poznanie przez dzieci bydgoskich pomników przyrody,w  szczególności drzew. Uświadomienie dzieciom znaczenia drzew w przyrodzie, ich znaczenia dla człowieka oraz konieczności i sposobów ich ochrony.

Cele szczegółowe:

Dzieci:

-       poznają bydgoskie pomniki przyrody,

-       potrafią wyjaśnić, jaką rolę odgrywają drzewa w przyrodzie;

-       identyfikują cechy gatunkowe drzew;

-       poznają budowę drzewa;

-       rozpoznają podstawowe gatunki drzew (dąb, klon, buk, brzoza, sosna, jodła, cis);

 

-       potrafią rozróżnić drzewa iglaste i liściaste;

-       zakładają zielnik z zebranych podczas spacerów liści;

-       potrafią wyjaśnić znaczenie drzew dla ludzi i zwierząt;

-       przeprowadzają proste doświadczenia związane z barwnikami znajdującymi się w liściach drzew;

-       rozróżniają elementy przyrody ożywionej i nieożywionej;

-       poszerzają świadomość ekologiczną

Aktualnie w naszej placówce organizowane są obchody 100-lecia Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Dzieci włączają się w różne działania mające na celu wzbogacenie ich wiedzy na temat miasta Bydgoszczy. Naszym zdaniem idealną kontynuację poznawania swojego najbliższego otoczenia byłoby zrealizowanie w placówce projektu edukacyjnego ,,Bydgoskie pomniki przyrody znamy i o ich dobro wspólnie dbamy”. W trakcie realizacji tego projektu przedszkolaki przyjrzałybym się miastu pod kątem bogactwa przyrodniczego. Proponujemy podjęcie następujących działań w ramach projektu:

  1. Realizacja Projektu edukacyjnego ,,Bydgoskie pomniki przyrody znamy i o ich dobro wspólnie dbamy”, w ramach, którego dzieci z naszej placówki wezmą udział w 4 zajęciach o podanych tematach:

-       Znamy bydgoskie pomniki przyrody

-       Budowa drzewa

-       Komu potrzebne są drzewa?

-       Jak rośnie las

Scenariusze owych zajęć dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci z różnych grup wiekowych zostaną przygotowane przez wnioskodawczynie i przekazane wychowawcom grup do ich realizacji.

 

2. W ramach projektu każda grupa przedszkolna przygotuje album-zielnik obejmujący gatunki drzew występujące na terenie miasta Bydgoszczy. Zielniki będą stanowiły pomoc dydaktyczną do realizowanych przez grupy zajęć z edukacji przyrodniczej

3. Zorganizowanie międzyprzedszkolnego konkursu plastyczno-technicznego ,,Bydgoskie Pomniki Przyrody” - każde przedszkole wyłoni 4 uczestników, którzy wspólnie wykonają makietę wybranego bydgoskiego pomnika przyrody

4. Zorganizowanie wycieczki dla grupy 6-latków do Ogrodu botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Celem wycieczki będzie poszerzenie wiedzy dzieci na temat budowy drzewa oraz ich gatunków występujących na terenie Bydgoszczy

5. Zaproszenie leśnika na spotkanie z dziećmi 5 i 6-letnimi, który przybliży dzieciom specyfikę swojego zawodu oraz przybliży dzieciom zagadnienia związane z ochroną drzew.

6. Zorganizowanie wycieczki do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek na zorganizowane zajęcia pt. ,,Życie drzew przez cały rok”. Podczas wycieczki dzieci posiądą wiedzę między innymi na temat budowy drzewa i funkcji jakie pełni kora i liście.

7. Zaangażowanie czterech Bydgoskich Przedszkoli do akcji ,,Wędrujące drzewo”. Do zaproszonych przedszkoli dostarczona dostanie bajka pt. ,,Bajka o drzewie” Elizy Piotrowskiej oraz zabawka pluszowa przedstawiająca drzewo. Zadaniem wybranej grupy z każdego przedszkola będzie przeczytanie dostarczonej bajki i podjęcie rozmów na temat roli drzew dla życia zwierząt i ludzi. Akcja ma na celu włączenie innych placówek przedszkolnych do propagowania idei dbania o drzewa

8. Zaangażowanie  klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 57 do  Projektu edukacyjnego ,,Bydgoskie pomniki przyrody znamy i o ich dobro wspólnie dbamy” poprzez przygotowanie przez każdą klasę plakatu odnoszącego się do hasła projektu. Plakaty zostaną wyeksponowane na korytarzu szkolnym.