BGO - PODSUMOWANIE

Opublikowano: 2021-12-18 15:26, Numer artykułu: 47939

 

Realizowaliśmy projekt z myślą o tym aby pozwolić bohaterom lat 80, żyć nie tylko na kartach podręczników, na cokołach pomników, ale przede wszystkim w pamięci i wdzięczności wolnych i niepodległych Polaków oraz dumnych bydgoszczan.

W ramach projektu zrealizowaliśmy wiele zadań, które dały uczniom szansę na rozwijanie swoich zainteresowań przeszłością, teraźniejszością i przyszłością ich rodzinnego miasta . Projekt uwzględniał stopniowe, planowe poszerzenie wiedzy o przeszłości miasta oraz losach mieszańców Bydgoszczy w okresie od marca 1981 do grudnia 1981

Uczeń rozwijał zainteresowania badawcze i świadomie podejmował badania. Na każdym etapie projektu kształcił umiejętność rejestrowania, obserwacji, planowania, poprawnego posługiwania się językiem ojczystym, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, rozwijania umiejętności manualnych, umysłowych i osobistych zainteresowań.

Realizacja projektu uświadomiła uczniom, że wspólne działanie z innymi ludźmi i podejmowanie inicjatyw na rzecz środowiska lokalnego może być pomysłem na spędzanie czasu wolnego, szansą na spełnienie własnych marzeń samorealizacji. Umożliwiła również zaangażowanie się w akcje służące szeroko rozumianemu rozwojowi społeczności oraz miasta.

Niestety w związku z sytuacją epidemiologiczną część zadań nie została w pełni zrealizowana np. wycieczka Bydgoskie miejsca pamięci - nie odwiedziliśmy z uczniami wszystkich zaplanowanych miejsc. Byliśmy m.in. w- Izbie pamięci bł. ks. Popiełuszki przy kościele Świętych Polskich Braci Męczenników .Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali  pamiątki Solidarności i wysłuchali prelekcji na temat czasów stanu wojennego oraz działalności bł. ks. Popiełuszki .

Wykład dostarczył uczniom wielu wrażeń , przede wszystkim zwrócił uwagę na to, że zawsze warto angażować się w sprawy Ojczyzny poprzez wierność swoim zasadom, uczciwość i rzetelną pracę oraz naukę.

W związku z rocznicą wydarzeń marcowych 1981 roku w Bydgoszczy przeprowadziliśmy konkurs międzyszkolny „W murach jeszcze echo brzmi”- opowiadanie o wydarzeniach marcowych w Bydgoszczy z perspektywy obserwatora lub uczestnika.

Nasi uczniowie w I semestrze wirtualnie zwiedzali wystawy Europejskiego Centrum Solidarności.

Klasy 8 uczestniczyły online w prelekcjach „Stoczniowcy z tła” - kim są ludzie, którzy zmienili Polskę.

Ważne dla nas również było to, aby zaszczepić w młodym pokoleniu wartości takie jak patriotyzm uczciwość czy wierność zasadom - Wartości tamtych czasów aktualne i dziś?

Uczniowie przygotowali portret bohatera z wykorzystaniem metody storytelling.

W drugim semestrze ogłosiliśmy 3 konkursy międzyszkolne:

  • międzyszkolny konkurs plastyczny- Gdzie zaczęła się Solidarność? Prace plastyczne z wykorzystaniem mapy, symboli,
  • międzyszkolny konkursu historyczny „Opowiadaj mi babciu, opowiadaj mi dziadku” – wywiad z osobami, które pamiętają czasy lat 80 w Bydgoszczy,
  • międzyszkolnego konkursu historycznego „ Bydgoska brama do historii” – portfolio.

W listopadzie uczniowie SP 57 wystawę „Bydgoszcz i Kapuściska w latach 80 -tych,”.

13.12.2021 roku w 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zapaliliśmy Światło Wolności. Włączyliśmy się w akcję społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, która została zainicjowana kilka lat temu przez IPN. Nawiązuje ona do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.

Konkursy międzyszkolne zostały podsumowane zdalnie w dniu 20.12.2021 roku. W związku z sytuacją epidemiologiczną nie odbyło się uroczyste podsumowanie Bydgoskiego Grantu Oświatowego w murach szkoły w obecności zaproszonych gości.

 red.: HJ