Wyniki IV edycji Wojewódzkiego Konkurs Wiedzy o Powstaniu Warszawskim

Opublikowano: 2023-04-25 21:46, Numer artykułu: 67786

 

„Ściskamy z pełnym zrozumieniem dłoń Waszą i ślemy ku Wam wierne myśli żołnierskie. Obrona Stolicy przejdzie do dziejów naszych jako jeden z najwspanialszych czynów wojennych. Cześć i chwała bohaterskiej Armii Krajowej! Cześć i chwała Warszawie i wszystkim jej mężnym obrońcom. Niech Bóg ma w swojej opiece Was i Waszych żołnierzy.
Z głębi serca wierzymy, że spotkamy się jeszcze, by razem bronić praw Ojczyzny.
Niech żyje Polska!”

/ List dziesięciu generałów PSZ na Zachodzie do Dowódcy Armii Krajowej, w czasie powstania warszawskiego, 11 września 1944./

 

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Powstaniu Warszawskim

 

W dniu 18 kwietnia 2023 roku odbył się etap finałowy IV EDYCJI Konkursu Wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 57 im. TMMB we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy.

Konkurs odbył się pod patronatem:

Kujawsko-Pomorskiego Wojewody,

Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego,

Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty

Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Bydgoszcz.

 

Głównym celem konkursu było uczczenie wysiłków, ofiary, krwi i bohaterstwa żołnierzy Armii Krajowej podczas zmagań powstańczych. Tematem przewodnim IV Edycji Konkursu Wiedzy o Powstaniu Warszawskim była działalność Armii Krajowej.

Uczniowie 38 szkół podstawowych z województwa kujawsko–pomorskiego w dniu 18.04.2023 zmagali się z udzieleniem poprawnych odpowiedzi na 50 pytań dotyczących przyczyn, przebiegu i skutków powstania warszawskiego oraz działalności Armii Krajowej.

Wśród kilkuset uczniów biorących udział w konkursie mamy 16 laureatów i 48 finalistów.

 

Drodzy Laureaci, Finaliści, Nauczyciele i Rodzice!
Przyjmijcie słowa najwyższego szacunku i uznania

W najbliższym czasie podamy datę i godzinę uroczystości podsumowania Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Warszawskim, która odbędzie się w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

Pozdrawiamy

ORGANIZATORZY