GALA LAUREATÓW VII EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY O POWSTANIU WARSZAWSKIM
Wydarzenie stanowiło uroczyste podsumowanie zmagań uczniów, którzy wykazali się wybitną wiedzą na temat jednego z najbardziej heroicznych i poruszających rozdziałów w historii Polski.Ceremonia rozpoczęła się od symbolicznego i podniosłego akcentu. Prowadzący wezwał zgromadzonych do powstania, a pamięć wszystkich powstańców, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę, uczczono minutą ciszy przy dźwiękach syreny alarmowej.
Następnie oficjalnie powitano przybyłych gości, w tym przedstawicieli instytucji, które objęły konkurs patronatem honorowym:
- Mikołaja Hetziga – Pełnomocnika Wojewody ds. Dziedzictwa Historycznego, reprezentującego Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla.
- Elżbietę Rusielewicz – Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Bydgoszczy, reprezentującą Prezydenta Miasta Rafała Bruskiego.
- Joannę Rek (Wicekurator Oświaty) reprezentujące Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Grażynę Dziedzic.
- Lesława Welkera – Członka Prezydium Zarządu Głównego ŚZŻAK w Warszawie oraz Prezesa Okręgu Toruń.
- Włodzimierza Nekanda-Trepkę – Sędziego Sądu Koleżeńskiego Zarządu Głównego ŚZŻAK w Warszawie oraz Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej.
- Edytę Cisewską – Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.
- Ireneusza Nitkiewicza – Prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy (TMMB).
- Marka Wiśniewskiego- Inspektora w Wydziale Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy
Słowa powitania skierowano również do organizatorów: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 57 im. TMMB w Bydgoszczy, pani Barbary Góreckiej-Kanarkowskiej, oraz Przewodniczącej Komisji Konkursowej, pani Hanny Jankowiak. Gorąco przywitano także dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziny uczniów oraz najważniejszych bohaterów dnia – laureatów i finalistów.
W pierwszej części oficjalnej głos zabrała gospodarz uroczystości, Dyrektor SP nr 57, pani Barbara Górecka-Kanarkowska. Tuż po niej Przewodnicząca Komisji Konkursowej, pani Hanna Jankowiak, dokonała merytorycznego podsumowania VII edycji konkursu, podkreślając wysoki poziom przygotowania uczestników.
W kolejnych punktach programu głos zabierali zaproszeni goście, którzy w swoich przemówieniach gratulowali młodzieży pasji historycznej i dziękowali za pielęgnowanie żywej pamięci o powstańcach. Przemawiali kolejno: pan Mikołaj Hetzig, pani Elżbieta Rusielewicz, pan Lesław Welker, pani Edyta Cisewska, pan Ireneusz Nitkiewicz oraz Joanna Rek .
Oprawa artystyczna
Uroczystość została uświetniona wyjątkowymi występami muzycznymi, które wprowadziły zgromadzonych w nastrojowy i refleksyjny klimat. W pierwszej części artystycznej duet instrumentalny w składzie: Julia Bojarowicz (skrzypce) oraz Piotr Beciński (pianino) wykonał poruszającą „Kolędę Warszawską”. W dalszej części gali na scenie zaprezentowała się grupa wokalna „Pro Arte” pod kierownictwem pana Łukasza Malinowskiego z SP nr 57, która wykonała symboliczną piosenkę „Godzina W”.
Kulminacyjnym punktem gali było nagrodzenie uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w województwie. Aktu dekoracji i wręczenia nagród dokonali wspólnie: Mikołaj Hetzig, Elżbieta Rusielewicz, Joanna Rek oraz Lesław Welker.
W pierwszej kolejności na scenę zaproszono siedmiu wyróżnionych laureatów, którzy zdobyli najwyższą liczbę punktów:
- Hanna Wolska – Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Piaskach
- Bruno Jasiński – Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Piaskach
- Maksym Balan – Szkoła Podstawowa nr 57 im. TMMB w Bydgoszczy
- Zofia Urbaniak – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu
- Alicja Lewandowska – Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Turze
- Aniela Serocka – Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Piaskach
- Roma Fodrowska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu
Następnie zaszczytny tytuł laureata i finalisty odebrała kolejna grupa uczniów
Gala zakończyła się wspólnymi fotografiami pamiątkowymi. Wydarzenie udowodniło, że pamięć o Powstaniu Warszawskim jest wciąż żywa wśród młodego pokolenia mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, a sam konkurs stoi na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym i edukacyjnym.